Naturalna skóra – 9 ciekawostek o których nie wiedziałeś.

Naturalna skóra
  1. Rynek skórzany do  53 miliardy dolarów rocznie.

Nie jest zaskoczeniem, że naturalna skóra i przemysł z nią związany, ze względu na swoją popularność i uniwersalność,  generuje roczny przychód przekraczający 53 miliardy dolarów. Jest to wynik wyższy niż dochody z kawy, herbaty, ryżu, gumy, bawełny i cukru łącznie. Skórzane buty zajmują czołowe miejsce, generując 60% przychodu.

  1. Naturalna skóra była używana jako tapeta.

W XVII wieku we Florencji czy Wenecji bardzo popularne było pokrywanie pomieszczeń tapetami, ale nie tak jak to ma miejsce obecnie z papieru ale ze skóry.

  1. Ludzie średnio noszą cztery przedmioty ze skóry jednocześnie.

Statystyczna osoba, w normalny dzień, nosi na sobie aż cztery przedmioty wykonane ze skóry. Mogą to być portfele ze skóry męskie, torebki, paski, buty, breloczki czy bransoletki. Cztery przedmioty ze skóry noszone w tym samym czasie, pewnie brzmi to niewiarygodnie kiedy pierwszy raz o tym słyszysz, ale zastanów się ile rzeczy wykonuje się ze skóry.

  1. Skóra z łososia.

Prawdopodobnie nigdy wcześniej nie słyszałeś, ale możesz kupić skórę, która pochodzi z łososia. Nie ma jego koloru, ale jest wyjątkowo trwała i ma niepowtarzalny wygląd, dlatego stał się bardzo popularny w Islandii i Norwegii.

  1. Naturalna skóra jest używana od 3000 lat pne.

Odnajdowane wyroby ze skóry pochodzą już z okresu 3000 lat pne, kiedy Rzymianie używali skórzanych żagli na swoich łodziach. Skóra była również używana do produkcji mebli, namiotów i broni. Do celów modowych,  naturalną skórę zaczęto używać około 1000 lat później, kiedy zaczęła być noszona przez egipskie kobiety.

Naturalna skóra

  1. Biała skóra jest najtrudniejsza w produkcji.

Biały barwnik można stosować tylko z najlepszymi skórami. W przypadku stosowania ich na skórach o gorszej jakości, materiał staje się bardzo twardy i narażony na pękanie. Te uwarunkowania sprawiają że biała skóra jest tak trudna w produkcji.

  1. Skóra zmienia się w zależności od otoczenia.

Ponieważ skóra zawiera pory, zmienia się w zależności od tego w jakim otoczeniu się znajduje. W dość wilgotnym środowisku staje się bardziej miękka, ponieważ wchłania wilgoć znajdującą się w powietrzu, natomiast suche otoczenie sprawia, że ​​skóra jest bardziej wytrzymała. Pamiętaj, zawsze dobrze jest przechowywać skórzane elementy w odpowiednim miejscu.

  1. Włochy to wielki eksporter skóry. 

Skóra jest drugim najważniejszym źródłem dochodów Włoch po maszynach i urządzeniach. Włochy są drugim na świecie eksportem odzieży i galanterii skórzanej po gigantycznym rynku chińskim.

  1. Skóra bydlęca jest najbardziej popularna. 

Ze wszystkich dostępnych skóra, bydlęca jest najczęściej używana ze wszystkich. Uważa się że powodem tego jest jej łatwość w utrzymaniu i odpowiednia grubość.

 

 

 

 

 

 

Artykuł opracowany na podstawie tekstu ze strony: mahileather.com
Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *